Czy loot boxy to faktycznie hazard?

Czy loot boxy to faktycznie hazard?

Na to pytanie nie ma jeszcze jednoznacznej odpowiedzi - przedstawiciele środowiska graczy i politycy patrzą na sytuację inaczej. "Efekt loot boxów jest taki sam jak w przypadku automatów do gry z wisienkami" - tłumaczy Alexander Pushkar, szef Gromanii. - Blizzard podzielił się nawet informacjami o tym, jak długo i starannie dopracowano animację otwierania loot boxów, by maksymalnie zainteresować gracza tym procesem: użytkownicy nie powinni czekać zbyt długo, a wszystko powinno wyglądać ładnie. Nie można ich jednak posądzić o podłość: W loot boxach Blizzarda znajdowały się jedynie przedmioty dekoracyjne, które nie dają przewagi w walce.

 

Ale w Shadow of War czy Star Wars Battlefront II jest inaczej: przedmioty mogą mieć wartość dla gry. I jeśli wcześniej w takich przypadkach trzeba było dodatkowo zapłacić, by zdobyć mocniejszą broń, to teraz płacimy dodatkowo za możliwość jej zdobycia. Widać, że nie odpowiada to zarówno uczciwym graczom, którzy uważają, że na siłę w grze należy zapracować, jak i tym, którzy zainwestowali w grę prawdziwe pieniądze, ale nie otrzymali korzyści.

 

Nawet gra w kasynie wygląda w ten sposób bardziej sprawiedliwie. W kasynie użytkownicy mają przynajmniej szansę na otrzymanie jednego z bonusów, takich jak ten na https://twinspin.pl/darmowe-spiny-bez-depozytu/. Jednocześnie gracze dokładnie wiedzą, co dostaną i co trzeba zrobić, aby wypłacić bonus.

 

Z drugiej strony Zakhar Bocharov, redaktor naczelny studia wideo edycji gamingowej DTF, zauważa, że porównywanie loot boxów do kasyn nie jest do końca sprawiedliwe: "Kiedy płacisz za pudełko, masz gwarancję, że dostaniesz jakąś nagrodę. Nie ma gwarancji, że nic nie dostaniesz, tak samo jak nie ma gwarancji, że dostaniesz to, co chcesz. Jest w tym element ekscytacji, ale zjawisko to bardziej przypomina czekoladowe jajka, opakowania po gumie do żucia i opakowania po naklejkach na albumy z lat dziewięćdziesiątych.

 

W niektórych krajach azjatyckich loot boxy są już regulowane przez prawo hazardowe. Na przykład w Chinach deweloperzy są zobowiązani do publikowania szansy na upuszczenie przedmiotu, jeśli gra posiada system loot boxów. Zachodnie agencje ratingowe, takie jak ESRB i PEGI, nie uznają lootboxów za hazard, ponieważ w przeciwieństwie do automatów do gier, gracz ma gwarancję, że za swoje pieniądze otrzyma jakiś przedmiot. Podobnego zdania jest EA Games, deweloper Star Wars Battlefront II.


AlanWeb

9 Blog posts

Comments